banner - Každý by se měl umět postarat o své odpady!

O prominutí poplatku za komunální odpad by měl podle Senátu rozhodovat obecní úřad, nikoli zastupitelstvo obce. Horní komora o tom dnes rozhodla v rámci novely, která má od těchto poplatků osvobodit děti z dětských domovů a obdobných zařízení a také obyvatele domovů pro zdravotně postižené a pro seniory.

Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes schválil projekty z letošních výzev v rámci dobíhajícího programového období operačního programu Životní prostředí 2007-2013, v celkové hodnotě přes 5 miliard korun.

Evropská komise dnes schválila operační program České republiky Životní prostředí s rozpočtem více než 3,1 miliardy eur, 2,6 miliardy eur budou poskytnuty z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z Fondu soudržnosti.

Systém pro sběr a třídění odpadu musí být stabilní, ohleduplný k životnímu prostředí, motivačně nastavený, s dostatečně hustou sběrnou sítí a se státní garancí. Myslí si to samosprávy sdružené ve Svazu měst a obcí ČR. Chápou tak rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, které neudělilo autorizaci obalové společnosti Interseroh pro sběr odpadu. Firma totiž nesplnila státem požadované podmínky.

PRAHA (ČTK) - Věcný záměr zákona o odpadech, který má určit nová pravidla při nakládání s odpady pro občany, obce i firmy, dnes schválil koaliční kabinet. Vyplývá to z výsledků jednání vlády zveřejněných na internetu. Paragrafové znění normy chce ministerstvo životního prostředí předložit do konce září letošního roku. Zákon má ale řadu kritiků.

Praha, ČTK - Zájemci o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ) mohou ode dneška podávat své žádosti Státnímu fondu životního prostředí. Program opět nabízí příspěvky na energetické úspory a zateplení pro rodinné domy po celé republice. Poprvé po pěti letech bude zpřístupněn také pro pražské bytové domy.

PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubického kraje byli už druhý rok po sobě nejpilnější ve sběru běžných recyklovatelných komunálních odpadů s výjimkou kovů. Vloni každý z nich vytřídil do kontejnerů v průměru 44,6 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Celostátní průměr činil 40,5 kilogramu, informovala Štěpánka Filipová ze Svazu měst a obcí ČR.

Program Nová zelená úsporám (NZÚ) zjednodušil své podmínky a navýšil příspěvek na zpracování odborného posudku. Reaguje tím zřejmě na nižší zájem. Vyšší dotace se týká i již podaných žádostí, úspěšní žadatelé obdrží vyšší podporu na zpracování odborného posudku automaticky, uvedl dnes na svých webových stránkách Státní fond životního prostředí. Ke konci června bylo v programu podle SFŽP 848 žádostí o dotaci za 160 milionů korun.

PRAHA, 28. května 2013, ENVIWEB - Firmy a domácnosti odevzdaly k recyklaci pět milionů kusů úsporných zářivek. Do přírody se tak nedostalo 24,6 kg toxické rtuti, která by mohla zamořit 80 Máchových jezer. Sběr v domácnostech stagnuje zejména kvůli lenosti spotřebitelů: s použitou zářivkou jsou ochotni jít do sběrného místa pouze 714 metrů, to je o čtvrt kilometru méně než v předchozích letech.

ENVIWEB - ZmapujTo.cz je primárně zaměřeno na mapování rozšířeného nešvaru - černých skládek v našich městech i přírodě. V rekaci na současnou povodňovou situaci se však autoři projektu rozhodli aplikaci rozšířit tak, aby pomohla s likvidací následků povodní. Konkrétně s hlášením a následným úklidem povodňových odpadů. Ne každému totiž velká voda něco vzala, mnohým take přinesla nechtěný "dárek" v podobě naplaveného odpadu. Pokud se to týká I Vás, stačí vzít chytrý mobilní telefon, naplavený odpad zdokumentovat a obratem nahrát na web ZmapujTo.cz.

ENVIWEB - Dvacet českých letních festivalů se rozhodlo ve spolupráci s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM již pošesté realizovat na evropské poměry unikátní projekt Čistý festival.Ten v průběhu léta propojí stovky tisíc návštěvníků tuzemských festivalů se zábavou a tříděním odpadů.Vedle velkých open-airů jako jsou Rock for People, Colours of Ostrava, Benátská noc, Votvírák a dalších se do projektu zapojují také menší regionální festivaly.