banner - Každý by se měl umět postarat o své odpady!

Hlinsko/Žďárec u Skutče – první květnový víkend, můžete strávit s Občanským sdružením Altus. V sobotu 4. května 2013 se vydáme na cyklovýlet s názvem Lidové vesnice na Hlinecku a v neděli 5. května 2013 se podíváme na historii a geologii malých měst na Chrudimsku. Oba výlety jsou v rámci série „Na kole krajem".

Sobotní cyklojízda začne na vlakovém nádraží v Hlinsku. První zastávkou je místní Betlém, který je od roku 1995 vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury a vedle Veselého Kopce je významným expozičním celkem Souboru lidových staveb Vysočina.
„Dále zavítáme do vesnic, které jsou známé svými masopusty. Studnice, Hamry i Vortová jsou zapsány v seznamu dědictví UNESCO. Odtud přejedeme až ke Karlštejnu, ovšem tomu ve Východních Čechách," říká koordinátor cyklovýletů Matěj Zelinka z Občanského sdružení Altus.


Z Loveckého zámečku Karlštejn vede příjemná cesta kolem Evropského rozvodí až do Rychnova, kde bude čekat autobus, který účastníky odveze zpět na nádraží do Hlinska.


„V neděli začínáme ve Žďárci u Skutče a jako první zavítáme do Skutče, kde se dozvíme něco o historii. Poté se podíváme do přírodní rezervace Malhošť, která je zajímavá svými skalními výchozy," dodává Zelinka.


Další zastávkou je zámek a přilehlý park v Chrasti nebo Podlažický klášter, ve kterém byl nalezen kodex Gigas.


Financování projektu je zajištěno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

opvk hor zakladni logolink rgb cz

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.