Chrudim/Brno – přestože skládkování odpadů je do budoucna neudržitelné a i evropská legislativa nutí státy k hledání jiné formy likvidace odpadů, vybudování jedné spalovny v regionu není řešením. Jsou o tom přesvědčeny desítky firem v oblasti odpadového hospodářství v České republice. Navíc tento krok vytvoří jednoznačně monopolní postavení.

S podobnými informacemi a i třeba o stavu produkce odpadů v ČR se mohli seznámit účastníci odborné exkurse, která proběhla v závěru minulého týdne a kterou uspořádalo Občanské sdružení Altus. Při ni navštívilo i veletrh EnviBrno na brněnském výstavišti.
„V ČR je šestá nejnižší měrná produkce odpadů z dvaceti sedmi zemí EU a zároveň míra využití odpadů je více jak sedmdesát procent, což jsou hodnoty srovnatelné třeba s Rakouskem či Polskem. V současné době se navíc připravuje integrovaný systém nakládání s odpady (ISNO), který má za cíl centralizaci odpadů. Ten je ale založen kromě jiného na změně legislativy a zdražení skládek, aby spalovna se stala konkurenceschopnou. Bez dotace z EU je totiž vybudování a provoz spalovny založen hlavně na velkém množství spáleného odpadu, což nepřiměje lidi k recyklaci. Navíc praxe ukazuje, že již dnes německé firmy jezdí do zahraničí a vyjednávají o převozu odpadu do jejich spaloven, aby byly postupně umořeny miliardové investice," shrnul jeden z bodů programu projektový manažer Občanského sdružení Altus Roman Málek.


Dále se účastníci mohli dozvědět základní informace o příhraniční přepravě odpadu, ale i o směrnici o skládkách. Část zájemců odborné exkurse se zastavila i na stáncích ministerstev, kde se mohla seznámit s dotačními programy.


Exkurse byla součástí "Partnerského projektu dalšího vzdělávání občanů Pardubického kraje v oblasti ekologie a odpadového hospodářství". Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

opvk hor zakladni logolink rgb cz

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.