1. MOHU ODLOŽIT ODPAD DO SBĚRNÉHO DVORA BEZPLATNĚ?
Odpověď: Služby sběrného dvora jsou pro místní občany obvykle zadarmo (kromě některých výjimek, např. pneumatiky), jelikož občané za ně platí v rámci poplatku za odpady.
2. CO VŠECHNO JE MOŽNÉ ODLOŽIT DO SBĚRNÉHO DVORA?
Odpověď: Do sběrného dvora můžete odvézt všechny druhy odpadů, které u vás vznikají:
- velkoobjemový odpad - starý nábytek, koberce
- nebezpečný odpad
- stavební odpad
- bioodpady
- kovový odpad
- autovraky
- pneumatiky
- elektrospotřebiče
- běžný komunální odpad (včetně všech tříděných složek)
3. MŮŽU DO SBĚRNÉHO DVORA ODVÉZT STRARÝ KOBEREC?
Odpověď: Ano.
4. RECYKLUJÍ SE MOBILNÍ TELEFONY?
Odpověď: Ano, odevzdejte je i s nabíječkou do sběrného dvora.
5. JE MOŽNÉ VYODIT AUTOBATERII DO KONTEJNERU NA VELKOOBJEMOVÝ ODPAD?
Odpověď: Rozhodně ne, je to nebezpečný odpad, je nutné ji odevzdat do sběrného dvora.
6. KDE ZÍSKÁM INFORMACE O TOM, KDE JE NEJBLIŽŠÍ SBĚRNÝ DVŮR, JAKÉ DRUHY ODPADŮ ZDE MOHU ODEVZDAT A JAKÁ JE PROVOZNÍ DOBA SBĚRNÉHO DVORA?
Odpověď: Tyto informace Vám budou poskytnuty na obecním/městském úřadě. V případě Pardubického kraje najdete informace o sběrných dvorech na těchto stránkách v sekci Separační dvory v Pk.
7. KTERÉ VÝROBKY PODLÉHAJÍ POVINNOSTI ZPĚTNÉHO ODBĚRU?
Odpověď: Povinnosti zpětného odběru podléhají obaly, elektrospotřebiče, pneumatiky, zářivky, lednice nebo baterie, které se recyklují. Výrobci a prodejci mají ze zákona povinnost je od Vás zdarma odebrat, případně Vás informovat, jak s tímto výrobkem dál naložit.
Zpětný odběr a recyklaci pro jednotlivé materiály zajišťují:
- odpady z obalů - EKOKOM, a.s.
- elektrospotřebiče - Asekol, Elektrowin, Ekolamp, OFO-recycling, s.r.o., REMA 1000 IK, RETELA, s.r.o.
- baterie - Ekobat
8. MOHU DO ŽLUTÝCH KONTEJNERŮ NA PLASTY VYHODIT LINOLEUM?
Odpověď: Ne. Staré linoleum patří do sběrného dvora. Stejně tak do žlutých kontejnerů nevhazujte trubky z plastů, obaly znečištěné oleji, chemikáliemi či zbytky potravin.
9. KAM MOHU ODEVZDAT ODPAD ZE ZAHRADY (shrabaná tráva, listí apod.), KTERÝ NEMOHU ZKOMPOSTOVAT DOMA?
Odpovědět: Bioodpad, který nemůžete zkompostovat doma, odevzdejte ve sběrném dvoře. Bioodpady se dále kompostují nebo zpracovávají v bioplynových stanicích.
10. CO VŠECHNO JE POVAŽOVÁNO ZA NEBEZPEČNÝ ODPAD?
Odpověď: Nebezpečný odpad najdeme všude kolem nás:
- v domácnosti - staré léky, baterie, úklidová chemie (čističe, odmašťovače), prostředky na hubení hmyzu, repelenty, zářivky, ledničky, obrazovky TV a monitory PC
- v garáži - staré typy autobaterií, nemrznoucí náplně do motorů, použité motorové oleje, organická rozpouštědla, čistící prostředky, lepidla
- v dílně - barvy, laky, mazací oleje, odmašťovadla, nátěry všeho druhu
- na zahradě - umělá hnojiva, mořidla na semena, prostředky proti plísním a houbám, na hubení plevelů nebo škodlivého hmyzu
11. KAM S NEBEZPEČNÝM ODPADEM?
Odpověď: Nebezpečný odpad je nutno odevzdat do sběrného dvora. V obcích, kde sběrný dvůr není, většinou obecní úřad dvakrát za rok organizuje mobilní sběr nebezpečného odpadu. Staré léky je možno vrátit v každé lékárně, která zařídí vše ostatní. Nikdy nevyhazujte nebezpečné odpady do černé popelnice pro směsný komunální odpad nebo kamkoliv jinam! Je nutné s nimi zacházet opatrně a odevzdat je odborníkům.
12. KAM MOHU ODEVZDAT VYBITÉ BATERIE?
Odpověď: Použité a vybité baterie nebo akumulátory můžete bezplatně odevzdávat k likvidaci na místech pro zpětný odběr baterií, např. v prodejnách a hypermarketech ELEKTRO, v hobby centrech, v maloobchodech s potravinami, ve sběrných dvorech apod.
13. DO KTERÉHO KONTEJNERU SE MAJÍ SPRÁVNĚ VYHAZOVAT KARTONOVÉ OBALY?
Odpověď: Třídění nápojových kartonů se pomalu rozbíhá v mnoha městech. Nápojové kartony se většinou sbírají do samostatných, oranžových kontejnerů. Jelikož se jedná o tzv. vrstvené obaly složené ze tří materiálů (papír, hliníková fólie a polyetylenová fólie), sbírají se kartony v některých obcích také společně s papírem do modrých kontejnerů, nebo dohromady s plastem do žlutých kontejnerů. Vždy je však nutné, aby byl daný kontejner označen speciální samolepkou "Nápojové kartony". V ostatních případech vyhazujte kartony do směsného komunálního odpadu.